Logo yaparken nelere dikkat edilmeli ?

Web-Ajanslar-Avrupa-yakası-web-tasarım-Anadolu-SEO-yakası-web-tasarım-Şirket-web-tasarım-Web-tasarim-fiyatlarinda-Web-sitesi-kac-para?-Webtasarım-fikrimiz.com-nekadar?-Webtasarım-kursu-Web-tasarimstaji-yapmak-Web

Logo tasarımı kesinlikle çok önemli bir konudur ve herkesin üstesinden gelmesi oldukça çok zor bir süreçtir. Pekiya, logo çalışmamızı yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, onlara bir bakalım

1. Logoda Sadelik
İnternette veya gerçek hayatta çoğu firmanın, kişilerin logolarıyla karşılaşıyoruz. Bu logoların bazıları dikkati çok çekiyor, bazılarını is görmezlikten bile gelebiliriz. Tüm kaliteli logoların en önemli özelliklerinden birtanesi sadelikleridir. Kişilerin ilgilerini sade ve basit ve anlaşılır logolar çeker.Bu tür logolar akılda kalıcı ve özgündürler.

2. Boyutları
Logonuzu bir tasarımcıya yaptırırken logonun amacı sizin açınızdan belli olmalıdır. Bazı logolar yalnızca web sitelerinde kullanılır,  matbaa, antetli kağıt, bazıları ise fatura, gibi baskıda kullanılır. Web sitelerinde kullanılacak logo boyutlarının abartılı olmaması diğer bahsettiğimiz baskısı alınacak logoların boyutlarının büyük olması önemlidir. Fakat artık Corel Draw, İllustrator gibi programlarda çizilen logonun vektorel olması bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Vektörelin kısaca tanımı Baskıya tam uyumlu ve boyut problerini ortadan kaldıran CMYK modelli bir sistemdir.

3. Renk Kullanımı
Normal hayatta karşılaştığımız logoların %70’i sadece üç veya daha az renk kullanılarak yapılmış olduklarını görürüz. Başarılı logolarda nadir olarak üçten fazla renk kullanıldığını görürüz. Çok fazla renk olması logonun anlaşılırlığını kaybetmektedir.

4. Yazı Stilleri
Logo yaparken çok kullanılmayan fontlar logomuzu farklı ve estetik yapabilir. Fakat bu fontların okunabilir olması daha fazla önem taşır. Logoyu daha güzel bir hale getirirken okunurluğunu bozarsak logo amacına hizmet etmemiş olur.

5. Pratik, Kullanılabilir ve Uydurulabilir
Logonuzun her ortama uyuyor olması size bir çok açıdan getirisi olacak bir konudur. Yapılan logonun arka planı olmaması PNG ve Diğer uzantılama biçimlerinin elinizde olmasına dikkat etmelisiniz.

6. Özgünlük
Logonun özgünlüğü gerçek anlamda en önemli olan kısmıdır. Çünkü logonuz farklı bir firmayı çağrıştırıyor yada başka bir kişiyi akıllara getiriyorsa kendimizi tanıtacağımız yerde o firma yada kişinin reklamını farketmedende olsa yapmış oluruz.
7. Sektöre uygun olmalı
Sektörlere ait bazı tasarım hususları vardır. Aslında bu hususlar yazılı olarak olmasada çoğu firmanın kullandığı benzer özellikler vardır. Bizde sektörü çağrıştıracak bazı envanterleri kullanabiliriz. Bu kesinlikle özgünlük adına yapılmış bir hata olarak görülmemelidir.
8. Kişiliğini yansıtmalı
Logoda firma, kuruluş veya kişi hakkında net görülebilir imgeler kullanılmalıdır. Bu bizim ne işimize yarar diye soracak olursanız çok basit tamamen dil problemini ortadan kaldırır ve evrensel olarak herkese hitabetmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir